Flightradar24.com – śledź loty „na żywo”

Napisane przez w 8-22-2012 w Starsze wpisy

Flightradar24.com – śledź loty „na żywo”

W internecie można podglądać nie tylko znane miasta, zabytki czy plaże, ale także… loty samolotów na żywo! Umożliwia to serwis Flightradar24.com, który zaczął się cieszyć olbrzymią popularnością w Polsce od momentu pamiętnego lądowania bez podwozia Boeinga lecącego z Nowego Jorku do Warszawy. W swych relacjach niemal wszystkie stacje telewizyjne oraz portale informacyjne wykorzystywały podgląd z tego właśnie serwisu, a widząc adres strony na ekranach telewizorów Polacy zaczęli go wręcz „szturmować”.

Po tym dramatycznym zdarzeniu w sieci pojawiły się dziesiątki for oraz stron, na których użytkownicy wymieniają się ciekawostkami dotyczącymi lotów, nazywając się często flightradarową rodziną.

Korzystanie z serwisu jest bezpłatne i nie wymaga rejestracji. Wystarczy wpisać adres strony, żeby zobaczyć mapę z nałożoną siatką aktualnie realizowanych połączeń w Europie Centralnej oraz we wschodniej części kontynentu, przedstawionych jako żółte ikony samolotów, pokazujące ich obecne położenie. Od razu widać, że na zachód od Polski liczba lotów jest wręcz przytłaczająca, podczas gdy u nas i dalej na wschód jest ich coraz mniej.

Zlewająca się żółta plama staje się o wiele bardziej czytelna po przybliżeniu kursorem, a klikając na ikonę samolotu, z boku po lewej stronie ekranu pokaże się zdjęcie przykładowego modelu, nazwa przewoźnika obsługującego połączenie, miejsce i godzina startu oraz lądowania. Oprócz tego na mapie wyświetli się linia pokazująca drogę jaką przebyła już dana maszyna.

Serwis wykorzystuje dane wysyłane przez zainstalowane w wielu samolotach nadajniki systemu ADS-B. Sygnały są odbierane przez około 100 odbiorników, należących do współpracujących z Flightradar24 osób i wyświetlane na mapce. Ponieważ dane są aktualizowane na bieżąco, punkty są w ciągłym ruchu, a użytkownik może obserwować samoloty zaledwie z parominutowym opóźnieniem.

Mapa umożliwia podejrzenie lotów nie tylko w Europie, ale także na całym świecie. Serwis nie pokazuje jednak wszystkich realizowanych połączeń, tylko te, na których samoloty są wyposażone we powyżej systemy nawigacyjne. Ma je około 60 proc. samolotów pasażerskich. Starsze maszyny, w tym niemal wszystkie produkcji radzieckiej, są na stronie niewidoczne, dlatego właśnie na rosyjskim niebie widać zaledwie parę jednostek, podczas gdy naprawdę realizowane są tam setki połączeń.

Serwis wciąga i uzależnia, a użytkownicy pozostają na stronie długi czas klikając w kolejne punkty na mapie. Można go potraktować jako doskonałą formę zabawy i turystyczną ciekawostkę, a także oczywiście jako źródło informacji o interesujących nas lotach.

Jeden komentarz

  1. Rozszerzeniem możliwości serwisu internetowego FlightRadar24 Pro jest prograqm o tej samej nazwie, o tej samej nazwie, dostępny dla systemu iOS i Android. Magia aplikacji polega na możliwości „podejrzenia” samolotu, który leci nad naszymi głowami.

    Twórcy zaimplementowali w aplikacji mapę ruchu lotniczego odświeżaną w czasie rzeczywistym. Pozwala to na zamianę telefonu czy tabletu w radar – można sprawdzić skąd i dokąd leci samolot nad nami, na jakiej wysokości się znajduje i z jaką prędkością się porusza. Aplikacja może się przydać nie tylko fanom lotnictwa. Pozwala np. sprawdzić, gdzie znajduje się samolot, na który czekamy.

    Wersja dla iOS – 2,39 euro
    Wersja dla Androida – 7,99 zł

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Przeczytaj poprzedni wpis:
Festiwale kulinarne z certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej
Festiwale kulinarne z certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej

Co roku w Polsce odbywa się wiele imprez kulinarnych. Niektóre z nich otrzymały prestiżowy certyfikat „Najlepszego Produktu Turystycznego”, nagrodę Polskiej...

Zamknij