Nowy pociąg z Warszawy do Berlina

Napisane przez w 12-06-2010 w Starsze wpisy

Nowy pociąg z Warszawy do Berlina

W zeszłym tygodniu nasz portal turystyczny pisał o uruchomieniu kolejnego taniego połączenia między Szczecinem a Berlinem. Teraz mamy dobre wiadomości dla podróżujących do stolicy Niemiec z Warszawy: 12 grudnia uruchomiona zostanie już czwarta para pociągów Berlin – Warszawa – Express (BWE). Bilety z Warszawy można kupić w cenach promocyjnych za 29 Euro, z Poznania za 19 Euro.

Połączenie BWE jest wspólnym przedsięwzięciem największych dalekobieżnych przewoźników Polski i Niemiec – PKP Intercity i DB Fernverkehr AG. Pierwsze pociągi tej marki pojawiły się w 2001 roku i szybko stały się ekonomiczną, szybką i komfortową alternatywą dla samolotów i samochodów. Wśród podróżujących tymi pociągami spotkać można zarówno ludzi biznesu, jak i młodzież czy studentów. Są popularne również wśród osób udających się do Berlina na weekendowe eskapady.

Podróż pociągami EuroCity z Warszawy do stolicy Niemiec trwa niecałe pięć i pół godziny. Dzięki wprowadzeniu od 12 grudnia nowej ich pary, będą one kursować na tej trasie od poniedziałku do piątku cztery, a w weekendy trzy razy w ciągu dnia. Godziny przyjazdu pozwalają nawet na podróż tam i z powrotem w ciągu jednego dnia. Poza tym pracujący w Warszawie, czy Berlinie będą mogli wrócić w piątkowe popołudnie do domu – ostatnie pociągi odjeżdżać będą ok. godziny 17.40, by po godzinie 23-ej dotrzeć do stacji końcowej. W nowym rozkładzie jazdy pociągi do Berlina będą odjeżdżać z Warszawy Centralnej w następujących godzinach: 06:40, 09:40, 14.40,17.40. Powrotne pociągi z Berlina Hbf będą odjeżdżać o 06.41, 9.40, 14.41, 17.41. Po raz pierwszy pociągi BWE będą zatrzymywać się również na stacji Warszawa Zachodnia.

Dla kupujących bilet z wyprzedzeniem, PKP Intercity przygotowało ofertę promocyjną, dzięki której do Berlina dotrzeć można już za 29 Euro z Warszawy lub 19 Euro z Poznania. W przyszłym roku bilety na pociągi Berlin – Warszawa – Express zostaną włączone do systemu internetowej sprzedaży biletów e-IC.

[mappress]

2 Komentarzy

 1. Ruszyły bezpośrednie połączenia kolejowe z Zielonej Góry do Frankfurtu nad Odrą, które przyczynią się do poprawy połączenia na trasie Zielona Góra-Berlin – poinformował dziś Urząd Marszałkowski w Zielonej Górze.

  Uruchomienie tych połączeń to realizacja jednego z postulatów listu intencyjnego o komunikacyjno-politycznych celach współpracy między samorządem województwa lubuskiego a Landem Brandenburgii, który został podpisany w 2009 roku.

  Na trasie Zielona Góra-Frankfurt nad Odrą kursują pociągi niemieckiego przewoźnika DB Regio, które zostały udostępnione spółce Przewozy Regionalne.

  Niemieckie pojazdy zastąpiły wysłużone składy wagonowe, które dotychczas wykorzystywane były do obsługi połączenia Zielona Góra-Rzepin-Frankfurt nad Odrą. „Z uwagi na różnice w systemie zasilania sieci trakcyjnej w obu krajach, na stacji w Rzepinie konieczna była każdorazowa zmiana lokomotywy z elektrycznej na spalinową” – wyjaśnił dyrektor departamentu gospodarki i infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze Grzegorz Jankowski.

  Pociągi są obsługiwane przez maszynistę z Lubuskiego Zakładu Przewozów Regionalnych.

  Koszt przejazdu z Zielonej Góry do Berlina, z przesiadką we Frankfurcie nad Odrą, do którego prowadzi bezpośrednie połączenie, to ok. 150 zł w obie strony.

  Dzieci w wieku do sześciu lat mogą podróżować bezpłatnie, a do 15. roku życia płacą tylko połowę ceny.

  Połączenia do Frankfurtu nad Odrą realizowane są w ramach umów o świadczenie usług publicznych, które województwo lubuskie ma zawarte z Przewozami Regionalnymi.

 2. Z początkiem czerwca zostaje uruchomione nowe bezpośrednie połączenie kolejowe między Berlinem i Gdańskiem. Dzięki kooperacji Deutsche Bahn i PKP Intecity, pociągi o numerach EC 54 oraz EC 55 wyruszą w trasę 06.06.12 i zaczną kursować pomiędzy Trójmiastem i stolicą Niemiec. Codzienne przejazdy odbywać się będą w klimatyzowanych wagonach PKP Intercity. Do dyspozycji oprócz wagonu restauracyjnego będzie 1 wagon klasy I oraz 3 wagony klasy II.

  W dniu 04.05.12 rozpoczęto sprzedaż biletów poprzez sieć Biur Agencyjnych DB. Bilety dostępne w ramach promocji Europa-Spezial Polen jak również w cenach normalnych Normalpreis. Analogicznie do połączenia Berlin-Warszawa-Express również w tym pociągu rezerwacja miejsc jest obowiązkowa, a miejscówka przy jednoczesnym zakupie biletu jest wliczona w cenę biletu.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Przeczytaj poprzedni wpis:
Polacy chcą spędzać Święta z rodziną w domu
Polacy chcą spędzać Święta z rodziną w domu

Instytut Badania Opinii Homo Homini przeprowadził na zlecenie Polskiego Radia telefoniczny sondaż na grupie 1088 osób, w którym zadano pytanie:...

Zamknij