Ranking polskich biur podróży

Napisane przez w 8-06-2012 w Starsze wpisy

Ranking polskich biur podróży

Portal turystyczny Turystyka.rp.pl opublikował pierwszy w Polsce ranking 20 największych biur podróży, oparty na zasadach, które są powszechnie stosowane przez znaczące międzynarodowe agencje ratingowe, oceniające sytuację ekonomiczną państw oraz przedsiębiorstw. Jego autorem jest niezależny ekonomista i ekspert turystyczny Andrzej Betlej. Ranking ten pokazuje, że sześciu najbardziej stabilnych ekonomicznie touroperatorów w naszym kraju to: Neckermann, Itaka, Alfa Star, Rainbow Tours, Sun & Fun i TUI.

Twórca rankingu pod uwagę wziął przede wszystkim informacje ze sprawozdań finansowych składanych przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą w  Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), celowo nie uwzględnił natomiast innych informacji, które czasami podają biura podróży w mediach lub innych źródłach, uznając je za nie zawsze wiarygodne. Jedyny wyjątek uczynił dla TUI Poland, które sprawozdań w KRS nie składa, ale odgrywa na naszym rynku istotną rolę – w tym przypadku posłużył się danymi z raportów składanych przez TUI Travel na giełdzie londyńskiej.

Podstawą rankingu są przychody ze sprzedaży imprez turystycznych za rok 2010. W KRS nie ma jeszcze wszystkich danych za rok 2011, ale jak tylko się pojawią ma on zostać uaktualniony. Dla tych nielicznych biur, które nie wyodrębniają sprzedaży imprez turystycznych, przyjęto obrót wyliczony na podstawie wielkości gwarancji ubezpieczeniowej wynoszącej 14 procent.

Ponadto, poszczególnym biuro nadano rating wiarygodności finansowej, który może być pomocny w ocenie ryzyka zakupu w nich imprezy turystycznej. Zastosowano w nim następujące oznaczenia (od największej do najmniejszej wiarygodności):

Wysoka wiarygodność:

AAA

AA

A

Średnia wiarygodność:

BBB

Na granicy wątpliwości:

BB

Wątpliwa wiarygodność lub jej brak:

B

CCC

Przy ustalaniu wiarygodności i nadawaniu poszczególnym biurom powyższych oznaczeń, autor zastosował dosyć skomplikowaną formułę (wyliczenia), uwzględniającą wiele czynników. Dla uproszczenia podajmy, że touroperator posiadający rating A, czyli wysoką wiarygodność, to taki, który posiada fundusze własne na poziomie 6 procent przychodów ze sprzedaży imprez turystycznych oraz wykazuje średnią rentowność działalności w wysokości 2 procent.

Wyliczone przez autora niedobory lub nadwyżki zabezpieczenia gwarancyjnego (ubezpieczenia) zostały odpowiednio odjęte lub dodane do wyniku uzyskanego przez touroperatorów na podstawie zasadniczej formuły. Uzyskany w ten sposób wynik uwidoczniony został w zestawieniu jako tzw. indeks bazowy.

Dodatkowo – wzorem agencji ratingowych – pokazano również tzw. outlook, czyli prawdopodobną zmianę ratingu (lub jej brak) w perspektywie najbliższego roku.

Poniższa tabela przedstawia ranking i ratingi pierwszej dziesiątki touroperatorów według stanów na koniec 2010 i 2011:

Jak widać, najwyższe oceny w ratingu za 2011 rok posiadają biura Neckermann Polska (AA-) oraz Itaka  (A-).

W zestawieniu uwzględniono grupę Triada/Sky Club bowiem prowadziła ona działalność przez cały rok 2010, a przestała funkcjonować dopiero we wrześniu 2011 roku.

Jeśli chodzi o zajmujące dziesiąte miejsce Ecco Holiday, jego pozycję i rating obliczono według danych na koniec 2011 roku. 25 kwietnia 2012 biuro to połączyło się z trzema innymi podmiotami turystycznymi (w tym Ecco Travel), co stworzyło dla niego nową, znacznie lepszą sytuację. Dodatkowo poziom bezpieczeństwa wzrósł po 27 lipca, kiedy przedstawiło nowatorską inicjatywę dodatkowego ubezpieczenia klientów biura, którego wpływ na kolejny rating będzie zapewne bardzo duży.

Poniższa tabela przedstawia drugą dziesiątkę krajowych touroperatorów według stanów na koniec 2010 i 2011:

W zestawieniu na 11 pozycji znalazł się Sky Club jako oddzielna firma, gdyż jako taka zakończył rok 2011, w związku z czym dla celów porównawczych został ujęty w prezentowanym zestawieniu również za rok 2010.

Absolutnym liderem oceny ratingowej jest biuro Interhome Polska, które jako jedyne ma najwyższy możliwy rating, czyli AAA. Nie jest to jednak typowy organizator turystyki, sprzedaje bowiem głównie zakwaterowanie w domach, willach, apartamentach oraz mieszkaniach w atrakcyjnych miejscowościach letniego i zimowego wypoczynku.

Poniższa tabela przedstawia aktualną listę (czyli bez Sky Clubu) największych krajowych touroperatorów wraz z ratingami za 2011 rok. Zawarto w niej także słowne opisy stopnia wiarygodności stosowanych ocen ratingowych, które pomagają zorientować się jaki stopień bezpieczeństwa przedstawiają.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Przeczytaj poprzedni wpis:
Nad Niagarą stanie rekordowo wysoki hotel
Nad Niagarą stanie rekordowo wysoki hotel

Wkrótce w pobliżu słynnego wodospadu Niagara w Kanadzie powstanie River Road Luxury Resort – luksusowy hotel w dwóch 60- i...

Zamknij