Szkocka Lewis and Harris najpiękniejszą wyspą w Europie

Napisane przez w 3-03-2014 w Starsze wpisy

Szkocka Lewis and Harris najpiękniejszą wyspą w Europie

 Użytkownicy TripAdvisor.com, najpopularniejszego na świecie portalu turystycznego, wybrali w ankiecie Travellers’ Choice® 2014 najpiękniejsze wyspy na świecie. Duży sukces odniosła szkocka Lewis and Harris w Hebrydach Zewnętrznych, która zajęła 1. miejsce w Europie i 5. na całym świecie. Tak wysoką pozycję tej wyspy można uznać za spore zaskoczenie, gdyż, choć z pewnością piękna, jest odludna, mało uczęszczana i słabo znana przez turystów.

Położona na zachód od wybrzeży Szkocji, jest trzecią największą wyspą w Zjednoczonym Królestwie (UK), po Wielkiej Brytanii i Irlandii. Podzielona jest na dwie części: północną o nazwie Lewis i południową – Harris, oddzielone umowną granicą i różniące się krajobrazem. Północ jest bardziej płaska z dużymi połaciami wrzosowisk, południe zaś poszarpane niewysokimi górami. W obu częściach znajdują się za to długie piaszczyste plaże oblane turkusowymi wodami oraz majestatyczne klify. Cisza i pustka – te dwa słowa najlepiej opisują ten nazywany czasem „ostatnim, dzikim pustkowiem Europy” skrawek ziemi, zamieszkiwany przez ok. 20 tys. ludzi, w 12 tys. w największym mieście Stornoway.

Dzika przyroda Lewis and Harris przyciąga amatorów surfingu (plaże Mangersta, Cliff i Dalbeg), wspinaczki, kajakarstwa morskiego, wędkarstwa i podglądania ptaków. Do atrakcji wyspy należą też kamienny krąg Callanish i mniejsze menhiry, kamienna wieża (broch) Dun Carloway, tradycje i festiwale gaelickie oraz słynny, miejscowy tweed (Harris Tweed).

Najpiękniejsze wyspy w Europie według Trip Advisor Travellers’ Choice® 2014

1. Lewis and Harris, Szkocja

2. Naxos, Grecja

3. Gozo, Malta

4. Mainland, Orkney, Szkocja

5. Milos, Grecja

6. Kefalonia, Grecja

7. Santorini, Grecja

8. Capri, Włochy

9. Mull, Szkocja

10. Paros, Grecja

Najpiękniejsze wyspy na świecie według Trip Advisor Travellers’ Choice® 2014

1. Ambergris Caye, Belize

2. Providenciales, Turks i Caicos

3. Bora Bora, Polinezja Francuska

4. Marco Island, Floryda

5. Lewis and Harris, Szkocja

6. Naxos, Grecja

7. Aitutaki, Wyspy Cooka

8. Nosy Be, Madagaskar

9. Wyspa Wielkanocna, Chile

10. Ko Tao, Tajlandia

[mappress mapid="2384"]

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Przeczytaj poprzedni wpis:
Unia będzie wspierać rozwój turystyki w regionach przybrzeżnych oraz morskiej
Unia będzie wspierać rozwój turystyki w regionach przybrzeżnych oraz morskiej

Komisja Europejska przedstawiła nową strategię wspierania turystyki w regionach przybrzeżnych oraz turystyki morskiej w Europie. Uznając potencjał tego sektora w...

Zamknij