Warunki pogodowe w Europie

Napisane przez w 12-02-2010 w Starsze wpisy

Warunki pogodowe w Europie

Podczas gdy północna część Europy boryka się ze śniegiem i mrozem, na Cyprze panuje susza. Ciężkie warunki pogodowe spowodowały w środę zamknięcie kilku lotnisk oraz zdezorganizowały ruch drogowy i kolejowy w niektórych europejskich krajach. Nasz portal turystyczny przedstawi poniżej jaka pogoda panuje w różnych obszarach Europy i jakie problemy są z nią związane.

Wielką Brytanię nawiedziła najsurowsza od blisko 20 lat zima. Śnieg spadł niemal w całym kraju, powodując opóźnienia na kolei, korki na drogach, a także zamknięcie lotniska Gatwick w Londynie i portu lotniczego w Edynburgu.

W Irlandii z powodu dużych opadów śniegu zamknięto wiele szkół, a wiele mniejszych dróg była nieprzejezdna

Z mrozów cieszyć się może natomiast sieć hipermarketów Tesco, która odnotowała na Wyspach wzrost sprzedaży whiskey i gorącej czekolady.

W niektórych rejonach Niemiec temperatury spadły do minus 18 stopni Celsjusza, a w Berlinie na termometrach było 12 kresek poniżej zera. Obfite opady śniegu spowodowały zakłócenia w obsłudze lotów na jednym z najważniejszych lotnisk w Europie – we Frankfurcie.

Podobne warunki panują w Austrii, gdzie w północnej części kraju zamarzł 69-letni mężczyzna, który wieczorem, wracając do domu z pogrzebu, poślizgnął się na oblodzonym moście, upadł i stracił przytomność.

W Czechach w ciągu doby zarejestrowano trzy ofiary śmiertelne mrozów. Opady śniegu spowodowały tam zakłócenia na głównej autostradzie D1, gdzie doszło w środę do wielu wypadków.

W środę rano dużo śniegu spadło na Węgrzech, ale lotnisko w Budapeszcie działało. Po południu ciepły front śródziemnomorski dotarł do południowo-zachodniej części kraju i stolicy, zamieniając śnieg w błoto i deszcz.

W Szwajcarii, gdzie śnieg padał wyjątkowo obficie, zamknięte zostało lotnisko w Genewie. Miasto musiało zapewnić schronienie około 300 osobom, które w nocy z wtorku na środę utknęły w porcie lotniczym i na głównym dworcu kolejowym. Na drugim większym szwajcarskim lotnisku w Zurychu doszło do opóźnień i odwołania niektórych lotów, m.in. z byłym amerykańskim prezydentem Billem Clintonem i hiszpańskim premierem Jose Luisem Zapatero, którzy mieli się udać do siedziby głównej FIFA w sprawie organizacji mistrzostw świata w piłce nożnej w 2018 i 2022 roku. W La Brevine w północno-zachodniej Szwajcarii temperatura w nocy spadła do rekordowych minus 31 stopni. Szwajcarscy meteorolodzy przewidują dalsze opady śniegu.

We Francji śnieg zablokował część dróg, na których nocą utknęło około 10 tys. ciężarówek. Największe problemy z przejezdnością występują w dolinie Rodanu, Burgundii, Owernii oraz Jurze, gdzie znacznie też spadła temperatura. Poza tym odwołano 20 procent szybkich połączeń kolejowych łączących Paryż z południem kraju. Sieć przesyłowa elektryczności we Francji odnotowała rekordowe zużycie prądu, zatem konieczne jest importowanie prądu z Belgii i Wielkiej Brytanii.

Obfite opady śniegu nawiedziły również Hiszpanię i Portugalię, powodując zamknięcie wielu dróg. Już we wtorek ogłoszono alert śnieżny w 35 hiszpańskich prowincjach. Z powodu trudnych warunków pogodowych zamknięto kilka dróg w regionie Galicji i odwołano tam szkolne zajęcia.

Zima dotarła również do stolicy Rosji Moskwy, gdzie termometry pokazały 20 kresek poniżej zera. Na Białorusi najzimniej było w nocy w obwodzie brzeskim – minus 30 stopni. Z powodu mrozu w Mińsku zmarła jedna osoba, a na Litwie spowodował on śmierć dwóch bezdomnych.

Z kolei we Włoszech obfite deszcze w ostatnich dniach są przyczyną dużych powodzi, m.in. w L’Aquili w Abruzji. W Rzymie poziom wody w Tybrze w ciągu jednego dnia wzrósł o 110 cm. Służby obrony cywilnej ostrzegają, że nadal trzeba się liczyć z ulewami.

Do powodzi doszło również w Czarnogórze, gdzie władze miasta Berane ewakuowały 300 osób.

Powodzie, po kilku dniach ulew, zagrażają tez pobliskiej Albanii. W okręgu Szkodry trzeba było ewakuować z tego powodu kilkaset osób.

Zupełnie inna pogoda panuje na Cyprze, gdzie temperatura przekracza 20 stopni, czyli o pięć stopni powyżej średniej dla tej pory roku. Listopad był tam najsuchszym miesiącem od 1901 roku – praktycznie nie spadła ani jedna kropla deszczu.

Podobnie sucho i ciepło jest w Izraelu, gdzie listopad okazał się najsuchszym miesiącem od 60 lat. Poziom wody w Morzu Galilejskim, stanowiącym ważne źródło wody, spadł poniżej alarmowej linii. Rabini modlą się o deszcz, ale meteorolodzy zapowiadają, że susza tak szybko nie ustąpi. W środę w Tel Awiwie i Jerozolimie było około 25 stopni.

[mappress]

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Przeczytaj poprzedni wpis:
Ataki rekina w Egipcie
Ataki rekina w Egipcie

Agencja Associated Press poinformowała, że w wyniku dwóch ataków rekina ciężkie obrażenia odniosło czterech rosyjskich turystów, którzy pływali w Morzu...

Zamknij